Egzamin na stopnie kyu

W dniu 05.02.2023 w CKKK odbył się egzamin na stopnie kyu. W egzaminie udział wzięli członkowie Ciechanowskiego Klubu Karate Kyokushin oraz adepci z UKS Iskra Krasne.

Egzamin poprowadził sensei Wojciech Gołębiewski IV Dan. Asystowali mu sensei Adam Chrzanowski III Dan, sensei Krzysztof Szczepański I Dan oraz sensei Adam Miśkiewicz I Dan.

Egzamin poprowadzony został zgodnie z wytycznymi IKO (dostępne tutaj i tutaj). Uczestnicy egzaminu musieli wykazać się wiedzą teoretyczną z zakresu przysięgi dojo, etykiety dojo i podstawowych pojęć w karate. Dodatkowo oceniano wykonywane techniki ręczne, nożne i kombinacje a na wyższych poziomach również znajomość i poprawność wykonywania układów kata. Na koniec osoby zdające na wyższe stopnie tradycyjnie stoczyli kilka/kilkanaście walk, w których oceniane były poczynione postępy.

Dla najmłodszych adeptów i osób podchodzących do egzaminu po raz pierwszy było to nie lada wyzwanie, któremu towarzyszyły stres i zmęczenie. Na szczęście świetne przygotowanie pozwoliło im zakończyć egzamin pozytywnie. O wiele trudniejsze zadanie stało przed zdającymi na wyższe stopnie, gdzie oceniane były dodatkowo układy kata, często bardzo skomplikowane, a także trzeba było stoczyć szereg walk. W Karate Kyokushin walka egzaminacyjna to nic innego jak jedna runda walki na turnieju, z tą różnicą, że tutaj w zależności od posiadanego stopnia mamy od 10 do nawet pięćdziesięciu walk. Jedna po drugiej. To wymaga od egzaminowanego nienagannego przygotowania fizycznego, gdyż walki odbywają się na końcu egzaminu. Walka sportowa jest najlepszym sposobem na ocenę rozwoju zawodnika i dlatego egzaminator bacznie obserwuje każdy ruch i zachowanie zawodnika.

Do egzaminu przystąpiły osoby z różnych grup wiekowych i w różnym stopniu zaawansowania.

Serdecznie gratulujemy wszystkim podchodzącym do egzaminu za hart ducha i silną wolę. OSU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *