CZY WIESZ CO JEST NAJZDROWSZE?

zdrowa_zyw
Oznaczanie produktów spożywczych zawsze było trudne. Tak zwana „sygnalizacja świetlna”, czyli znakowanie odpowiednio kolorami czerwonymi, żółtymi i zielonymi, wprowadzona przez agencję odpowiedzialną za standardy żywności (FSA) czytelnie wskazuje poziom cukru, soli i tłuszczu w danym produkcie. Jednak stosowanie tego systemu zależy od producenta, a od konsumenta wymaga zadania sobie trudu i zdobycia pewnej wiedzy. Przemysł spożywczy chce z kolei dostarczać jasnych informacji o Wskazanym Dziennym Spożyciu  ilości soli, cukru i tłuszczów, jakie zawiera każda porcja, choć zdaniem zwolenników zdrowej żywności ten sposób jest zbyt skomplikowany.
 
W przyszłym roku do FSA ma trafić raport porównujący obie metody. Jednocześnie w USA powstaje nowy system, który może raz na zawsze zmienić oznaczanie produktów spożywczych.  
 
Dr David Katz, dietetyk i były kierownik studiów medycznych na wydziale zdrowia publicznego Uniwersytetu Yale, obecnie prowadzący uniwersyteckie Centrum Badań i Prewencji, to mózg odpowiedzialny za Całościowy Indeks Wartości Odżywczych (ONQI), znany bardziej jako system NuVal.
 
Pomysł jest prosty – produkt jest tym pożywniejszy, im więcej punktów zostanie mu przyznanych. I tak brokuły dostają najwięcej punktów, bo 100 (podobnie jak jagody, pomarańcze i fasolka szparagowa), podczas gdy lodom i napojom gazowanym przyznano zaledwie po jednym punkcie.
 
Żywność dostaje punkty za dużą zawartość wartości odżywczych, takich jak witaminy i proteiny, zaś traci za „czarne charaktery” czyli cukier, sól, tłuszcze nasycone oraz trans. Na przykład homar został oceniony niżej niż brzoskwinie w puszce, bo zawiera dużo sodu i nie dostarcza tylu kwasów tłuszczów Omega 3 co inne ryby. Krakersy, słynne amerykańskie słone ciasteczka wypiekane z białej mąki, z dodatkiem soli, cukru i tłuszczów trans, dostały jedynie 2 punkty. – To puste kalorie – mówi Katz.   
 
Jak dotąd trzy sieci amerykańskich supermarketów przyjęły ONQI, a w przyszłym roku planuje to zrobić 15-20 firm. Katz liczy, że system ten przyjmie się w przynajmniej 7000 sklepach.
 
Katz wpadł na pomysł ONQI gdy wraz z grupą dietetyków został poproszony przez ministra zdrowia o opracowanie programu walki z otyłością. Naukowiec chciał stworzyć jeden sposób mierzenia wartości odżywczych dla każdego produktu spożywczego dostępnego w supermarketach (badania i przyznawanie punktów nadal trwa). Gdy rząd nie udzielił finansowego wsparcia, Katz pozyskał środki od lokalnego szpitala (żadna firma spożywcza nie była w to zaangażowana).  
 
– Od dawna wiedziałem, że łatwo udziela się porad ludziom, którzy do mnie przychodzą, ale trudniej jest się do tych porad zastosować poza gabinetem – przyznaje.
 
– Mówię „Stosujcie zdrową dietę” albo „Stosujcie dietę śródziemnomorską”, ale w sklepach nie wybiera się diet, tylko jedzenie. Stoimy w kolejce po pieczywo i wiemy, że najzdrowsze jest pełnoziarniste, ale jednocześnie jesteśmy bombardowani wieloma produktami, które przykuwają naszą uwagę napisami: „z dodatkiem witamin”, „źródło błonnika”. Ciężko jest w tym wszystkim dokonać dobrego wyboru – przyznaje.
 
– Tu nie chodzi o przestrzeganie diety – dodaje Katz. – Zapytani o trzy najpożywniejsze produkty, pewnie wymienimy szpinak, jagody i brokuły. Ale czy to znaczy, że mamy jeść tylko te trzy rzeczy by cieszyć się dobrym zdrowiem? Nie. ONQI wskazuje najzdrowsze produkty w każdej kategorii, ale zróżnicowanie i równowaga to nadal istotne kwestie przy doborze diety.
 
Dobre, złe i naprawdę niezdrowe
•    Całościowy Indeks Wartości Odżywczych Uniwersytetu Yale (na 100 punktów możliwych)
Brokuły 100
Jagody 100
Pomarańcze 100
Fasola szparagowa 100
Ananasy 99
Rzodkiewki 99
Kabaczki 98
Jabłka 96
Zielona kapusta 96
Pomidory 96
Klementynki 94
Arbuzy 94
Mango 93
Czerwona cebula 93
Mleko odtłuszczone 91
Świeże figi 91
Winogrona 91
Banany 91
Awokado 89
Płatki owsiane 88
Filet z łososia atlantyckiego 87
Jeżyny 83
Filet z dorsza 82
Świeże migdały 82
Sałata lodowa 82
Świeże orzechy pekan 82
Rokietta siewna 82
Brązowy ryż 82
Lucjan 82
Mleko (1%) 81
Ostrygi 81
Krewetki 75
Kuskus 72
Małże 71
Świeże pistacje 70
 
Popcorn bez soli i tłuszczu 69
Puszkowany tuńczyk w oleju, odsączony 67
Żabnica 64
Grochówka wegetariańska  63
Płatki owsiane błyskawiczne 61
Puszkowany ananas w syropie 60
 
Biały ryż 57
Woda gazowana (bez sodu) 56
Mleko (2%) 55
Fasola w puszce 53
Mleko (pełne) 52
Przegrzebek 51
Makaron 50
 
Groszek w puszce 49
Suszone śliwki 45
Jogurt waniliowy 43
 
Sok pomarańczowy 39
Piersi z kurczaka 39
Brzoskwinie z puszki w lekkim syropie 37
Homar 36
Łata wołowa 34
Suszone jabłka 34
Sok pomidorowy 32
Skondensowana grochówka z szynką 32
Mielona polędwica 30
Pałeczki z kurczaka 30
 
Wzbogacony biały chleb 29
Cały kurczak, ze skórą 28
Udziec barani 28
Szynka (cała) 27
Rodzynki 26
Hamburger (chude mięso) 25
Chipsy jabłkowe 24
Kokos 24
Zielone oliwki 24
Żeberka wieprzowe 24
Bajgiel 23
Skondensowana zupa pomidorowa 23
Masło orzechowe 23
Sorbet 23
Odtłuszczona kwaśna śmietana 22
Skondensowana zupa-krem z brokułów 21
Słone prażone orzeszki 21
Czekoladowy budyń w proszku 20
 
Smażone jaja 18
Ser szwajcarski 17
Dietetyczne napoje gazowane 15  
Chudy boczek 13
Precelki 11
Gorzka czekolada 10
 
Biały chleb 9
Salami 7
Hot dogi 5
Chrupki serowe 4
Mleczna czekolada 3
Szarlotka 2
Krakersy 2
Napoje gazowane 1
Lody na patyku 1
 
Źródło: The Guardian